
Beneficjentami projektu były dzieci i młodzież uczęszczająca do świetlic środowiskowych na terenie powiatu lęborskiego. W ramach projektu odbyły się zajęcia warsztatowe oraz konkursy plastyczne o tematyce antyalkoholowej, wyjazdy na basen oraz przedstawienie profilaktyczne.
Partnerami projektu byli:
►Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej, który sfinansował wyjazd integracyjny dla uczestników projektu oraz materiały niezbędne do przeprowadzenia warsztatów profilaktycznych
►Urząd Gminy w Cewicach, który sfinansował materiały na warsztaty dla świetlic środowiskowych w Maszewie i Łebuni.
►Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, którego dyrektor użyczył salę na próby zespołu teatralnego oraz na realizację przedstawienia teatralnego,
►Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu im. Gryfa Pomorskiego w Lęborku, którego dyrekcja użyczyła pomieszczenie na biuro projektu.
Zasadniczą część projektu stanowiły warsztaty profilaktyczne, które prowadzone były przez specjalistę ds. uzależnień – autora programu profilaktycznego od września do listopada 2010 r. w dziewięciu świetlicach środowiskowych na terenie powiatu lęborskiego. Wzięli w nich udział wszyscy podopieczni świetlic- łącznie 130 osób. Warsztaty odbyły się w świetlicach w: Garczegorzu, Tawęcinie, Łebieniu, Nowej Wsi Lęborskiej, Redkowicach, Maszewie, Małoszycach, Łebuni i Leśnicach.
Program pofilaktyczny „Nie daj się nabić w butelkę” podzielony był na trzy bloki tematyczne:
1. Warsztat zajęć „Kształtowanie poczucia własnej wartości” (krytyczne i trzeźwe postrzeganie reklam promujących picie piwa).
2. Warsztat zajęć psychoedukacyjnych „Mity i prawdy o alkoholu” (skutki spożywania alkoholu dla organizmu; czy piwo to alkohol?).
3. Warsztat rozwijania umiejętności społecznych, radzenia sobie z presją ze strony grupy rówieśniczej, nauka asertywności (trening mądrego odmawiania, potrafię powiedzieć NIE; dziękuję nie pije).
W trakcie warsztatów dzieci i młodzież otrzymała gadżety i słodki poczęstunek. W czasie trwania zajęć odbył się konkurs na reklamę antyalkoholową, a wyłonieni zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.
W ramach projektu zostały zorganizowane dla uczestników trzy wyjazdy na Pływalnię Miejską „RAFA” w Lęborku. Na zakończenie projektu młodzież obejrzała przedstawienie profilaktyczne o tematyce antyalkoholowej, w którym wystąpiła młodzież ZSGŻiA im. Gryfa Pomorskiego (członkowie grupy teatralnej) Przedstawienie zostało zaprezentowane (odbiorcom projektu) dzieciom i młodzieży ze świetlic środowiskowo-wychowawczych powiatu lęborskiego 26 listopada 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej.
Projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz gminy Nowa Wieś Lęborska i Cewice.